Ladányi Bence
Ladányi Bence

Bemutatkozás
Sziasztok, Ladányi Bence vagyok, tanácsadó szakpszichológus-jelölt, relaxációs gyakorlatvezető és egykori Illyéses. Jelenleg rendvédelmi területen dolgozom, pszichológusként, valamint időnként börtönpszichológiai és relaxációs kurzusokat tartok a szakkoliban.
Téma: A börtön társas-kulturális világa
A téma ismertetése:
A börtönök világa tulajdonképpen egy idős az emberrel. A többség által elfogadott szabályok, a törvények ellen vétkezőket már régen is felelősségre vonták, és a kor joggyakorlata szerint szankcionálták. A mai értelemben vett börtönök, elsőként a 18. században jelentek meg, a nevelő, reszocializáló attitűd pedig még később, elsőként a 19. század második felében, majd a 20. század második felében vett nagyobb lendületet. A börtön a társadalmi folyamatok, problémák olvasztótégelyének tekinthető. Az ott lejátszódó folyamatok, nehézségek egyfajta tükröt tartanak az adott társadalom számára. A formális (hivatalos) és az informális (hivatalos ellenőrzésen kívül eső) folyamatok egyaránt működtetik és alakítják a mindennapokat. Ez egy zárt, a többségi társadalom számára egy láthatatlan, gyakran idegen terület. Témámmal ezeket a falakat szeretném kicsit lebontani, és felkínálni a lehetőséget a jelentkezők számára, hogy bővítsék tapasztalataikat.
A dolgozat kellően tág témát jelöl mindazoknak, akik a kriminológia és a pszichológia és/vagy a kriminológia és a pedagógia iránt érdeklődnek, vagy akár kritikai szemszögből elemeznének egy résztémát vagy jelenséget. A szűkebb fókusz megtalálását követően, javasolt áttekinteni a kurrens szakirodalmi összefoglalókat és kutatásokat.
A megadott segítő kérdések csupán lehetőségként, kiindulópontként szolgálnak. Bátorítanám a felvételizőket, hogy járjanak utána azoknak a kérdéseknek, amik őket érdeklik.
Segítő kérdések az esszéhez:
Hogyan értelmezhetők az alapvető szociálpszichológiai fogalmak és folyamatok (pl. csoport, csoporttá alakulás, diszkrimináció, sztereotípia stb.) a börtön környezetében?
Milyen formális és informális csoportok alkotják és milyen folyamatok alakítják a börtön mindennapjait?
Hol és hogyan tudja a börtönben dolgozó, segítő munkát végző meghúzni és megtartani a határait a mindennap munka során? Hol és miben lehetnek nehézségei, milyen kihívások várnak rá?
Hova tart a büntetés-végrehajtás? Mik lehetnek a jövő kihívásai, megoldandó feladatai?
Az elinduláshoz ajánlott alap irodalmak
Boros, J., Csetneky, L. (2002). Börtönpszichológia. Rejtjel Kiadó, Budapest.
Fiáth, T. (2012). Börtönkönyv – Kulturális antropológia a rácsok mögött. Háttér Kiadó, Budapest.
Fliegauf, G. – Ránki, S. (2007). Fogva tartott gondolatok. L’Harmattan Kiadó, Budapest.
Goffman, E. (1961). Asylums: Essays on the social situations of mental patients and other inmates. Doubleday (Anchor).