Választmányi elnök

Választmányi elnök

Választmányi elnök: Kovács Péter 

Elérhetőség: elnok@illyes.elte.hu

 

Magamról

Peti vagyok, harmadéves az ELTÉ-n matematika-történelem tanárszakon, illetve idén elkezdtem a Corvinuson a Filozófia, politika és gazdaságtan nevű képzést. A Szakkollégiumba az ELTÉ-s tanulmányaim kezdetén nyertem felvételt. Eredetileg az egyetemi képzést potenciálisan kiegészítő szakmaiság és a bentlakás lehetősége miatt jelentkeztem, aztán szépen lassan a többi része is beszippantott – így alakult, hogy előbb Működtetés koordinátor, majd idén nyártól kezdve Választmányi elnök lettem.

Szakkollégiumunk három alappillére (szakmaiság, közösségiség, közéletiség) közül talán az utóbbi a legmegfoghatatlanabb első blikkre. Az Illyés kontextusában a közéletiség alapvetően nem folyamatos, tüntetéseken való részvételt meg mindenféle politikai ügyekben való véleménynyilvánítást jelent; sokkal jobban kifejezi a szó jelentését az egyik mottónk: „az van, amit megcsinálunk, amit nem, az nincs”. Ez a gondolat jól rávilágít a mi kis szakkollégiumi működésünk egyik alapvetésére. A demokráciát meg lehet élni passzívan is, amikor csak szavazgatunk a meglévő opciókra, és igazából csak a voksunk tesszük hozzá a döntéshozatal gazdagságához. Na, ez az, ami az Illyésben nem működik. Itt tényleg csak az van, amit mi, tagok az Igazgatónkkal közösen létrehozunk – és ez vonatkozik a felvételinktől kezdve a kurzusainkon át a könyvtár rendbentartásához hasonló mindennapi dolgokig mindenre. Pusztán a Szakkollégium működésének fenntartásához szükség van működésmódunk és a protokolljaink folyamatos végrehajtására, valamint felülvizsgálatára, legyen ez akár hibák kijavítása, akár új ötletek bevezetése; ehhez pedig szükséges, hogy aktívan alakítsuk a napirendet, hogy érveljünk és ellenérveljünk, majd a közös döntés eredményét a gyakorlatba is átültessük – azaz hogy aktívan megéljük a demokráciát. Mindez egy ilyen kicsi és a világ számára viszonylag jelentéktelen közegben, mint az Illyés, meglehetősen feleslegesnek tűnhet, azonban ezek azok a tevékenységek, amik által felkészülhetünk arra, hogy majd a „való életben” is felelősségteljes állampolgárként éljük meg a mindennapjainkat. Választmányi elnökként legfőbb feladatomnak azt látom, hogy megteremtsem a megfelelő körülményeket a tagságnak a demokrácia megélésére és benne önmaguk kipróbálására.

A tisztségről

A Választmányi elnök a Szakkollégium legfőbb diákvezetője, aki az Igazgatóval együttműködve szervezi a Szakkollégium működését. Ebbe beletartozik a Választmány üléseinek előkészítése és levezetése, valamint a szekciók és egyéb tisztségviselők támogatása a működéshez szükséges projektek megvalósításában. Ezen felül a Választmányi elnök képviseli – a Külügyi szekcióval, illetve az Igazgatóval közösen – az illyésesek érdekeit a különböző hallgatói és egyetemi platformokon.